Improwizacje w Mieście Ogrodów

Mikołaj Trzaska, ceniony improwizator, kompozytor oraz muzyk sesyjny wystąpi w Katowicach w towarzystwie Chóru Polskiego Radia, Jerzego Treli oraz Marii Dębskiej. Koncert będący wspólnym projektem Fundacji Miasto Literatury i Katowice Miasto Ogrodów odbędzie się 23 kwietnia w ramach Dni Tranströmerowskich.


Dni Tranströmerowskie to wyjątkowe wydarzenie poświęcone postaci Tomasa Tranströmera – szwedzkiego pisarza i poety, laureata Literackiej Nagrody Nobla z 2011 r. Dla Mikołaja Trzaski, autora m.in. pięciu płyt z muzyką do filmów Wojciecha Smarzowskiego twórczość Tomasa Tranströmera jest wizjonerska i poruszająca. Jego wiersze są dla mnie jak powieść. Przygotowując się do tego projektu staram się przeżyć każdy z nich. Najważniejsze dla mnie jest to, na ile ich treść jest w stanie wywołać we mnie wrażenia, które będę mógł wyrazić w formie muzyki. Ale ostatecznie nie wiem, co wydarzy się na scenie. Będę trochę jak komandos zrzucony na spadochronie na nową ziemię. 

Uderzająca niepewność wypowiedzi pana Trzaski utrzymana w duchu muzyki improwizowanej stoi w tym samym miejscu co duża zwięzłość poezji pana Tranströmera razem tworząc szalenie interesujące połączenie sceniczne. Chóralne utwory do poezji noblisty w wykona Chór Polskiego Radia pod batutą Szymona Wyrzykowskiego, a śpiewanym w oryginale wierszom towarzyszą symultanicznie wyświetlane przekłady na język polski autorstwa Magdy Wasilewskiej-Chmury i Leonarda Neugera. Wiersze Tomasa Tranströmera przeczytają Jerzy Trela oraz Maria Dębska, która zasiądzie również za fortepianem. 

23 kwietnia oprócz koncertu zaplanowanego w Sali koncertowej Miasta Ogrodów w programie Dni Tranströmerowskich odbędą się panele dyskusyjne wokół tematów wyłaniających się z wierszy Tranströmera, performans słowno-muzyczny, wykład o Tomasie Transtromerze wygłoszony przez Kjela Espmarka, laureata Nagrody Tranströmera i spotkanie autorskie z Kjellem Espmarkiem – laureatem Nagrody Tranströmera miasta Västerås w 2010 roku.


Bilety: 20 zł (normalny), 10 zł (ulgowy) dostępne w serwisach: 

Rezerwacje: bow@miasto-ogrodow.eu lub telefonicznie: 32 609 03 31 32

Komentarze