Patronat: Music For Mr. Fortuna / Strech Milian

Nowe interpretacje nieznanych kompozycji Jerzego Miliana w wykonaniu Macieja Fortuny zostały wydane przez Stowarzyszenie Jazz Poznań. Album CD Music For Mr. Fortuna nie trafi do regularnej sklepowej sprzedaży - można go otrzymać podczas koncertu w Poznaniu oraz w naszym konkursie

 

Koncert promujący wydawnictwo Stowarzyszenia Jazz Poznań odbędzie się w ramach festiwalu Jazz z Wami w Poznaniu już 7 stycznia 2017 r., na trzy miesiące (i trzy dni) przed 82. urodzinami pana Miliana. Lokalizacja koncertu nie jest przypadkowa, gdyż właśnie z Poznania pochodzi autor Baazaar (SXL 0555), gdzie ukończył poznańską Państwową Średnią Szkołę Muzyczną w klasie fortepianu. Koncert w wykonaniu Macieja Fortuny oraz zespołu (w składzie instrumentów: fortepian, kontrabas, perkusja, skrzypce, altówka, wiolonczela) to pierwszy etap szeroko zakrojonego projektu o tytule Music For Mr. Fortuna, którego nazwa została zaczerpnięta od dwuczęściowej kompozycji napisanej przez Jerzego Miliana specjalnie dla Macieja Fortuny po wspólnej koncertowej współpracy obu muzyków.

-------------
-------------

Bilety na koncert w cenie 60 zł można nabyć w Kasie Estrady Poznańskiej oraz przez internet za pośrednictwem bilety24.pl. Dodatkowo każda osoba, która tego dnia wybierze się na koncert otrzyma od Stowarzyszenia Jazz Poznań pamiątkowy album CD z muzyką Jerzego Miliana w wykonaniu zespołu Macieja Fortuny. 

Okładka albumu została wykonana z grubego kartonu powlekanego aksamitną w dotyku folią typu soft-toutch. Karton po złożeniu przyjmuje kształt trójkąta równoramiennego symbolizującego przycisk play. Po rozłożeniu okładki w centralnym miejscu znajdziemy płytę CD oraz materiały tekstowe (dodatkowa wkładka w języku angielskim) dotyczące projektu muzycznego oraz sylwetki Jerzego Miliana. Całość wygląda bardzo estetycznie i oryginalnie na tle tradycyjnych opakowań płyt CD.
Na płycie znajduje się 10 nagrań zarejestrowanych między 13 a 22 września 2016 roku w Fortuna Music Studio w Poznaniu. Wspomniana wcześniej dwuczęściowa kompozycja "Music for Mr. Fortuna" została zaaranżowana na trio jazzowe i kwartet smyczkowy. Pozostałe kompozycje autorstwa Jerzego Miliana pochodzą z archiwaliów Polskiego Radia w Poznaniu. Kompozycje oryginalnie skomponowane na wibrafon i zespół jazzowy zostały rozpisane na kwartet smyczkowy towarzyszący jazzowej formacji pana Fortuny, tym samym nabierając współczesnego brzmienia. Oprócz tradycyjnej płyty CD oraz koncertu, projektowi towarzyszy pionierskie przedsięwzięcie pt. Strech Milian. Jak można przeczytać w komunikacie prasowym: 

"Stretch Milian jest aplikacją muzyczną, która zmienia sposób w jaki artyści mogą wydawać swoje płyty. W czasach powszechności streamingu muzyki oferowanego przez różnorakie serwisy jest to zupełnie inny pomysł na przedstawianie twórczości. Aplikacja jest odtwarzaczem muzyki, ale to co ją wyróżnia to fakt, że użytkownik ma możliwość dowolnego manipulowania głośnością instrumentów w każdym utworze. Oprócz tego dzięki technologii time stretching możliwe jest zwolnienie oraz przyspieszenie utworów bez zmiany tonacji, co w połączeniu z dostępnymi wewnątrz aplikacji nutami do wszystkich partii instrumentalnych, oraz możliwości zapętlenia wybranych fragmentów, stanowi walor edukacyjny programu. Jeśli użytkownik gra na jakimś instrumencie może ćwiczyć ulubione utwory razem z muzykami, którzy zagrali na płycie, a jeśli tempo okaże się nieodpowiednie może je dopasować do swoich możliwości".

Bezpłatna aplikacja została przygotowania na telefony/tablety z systemami Android oraz iOS i jest dostępna w sklepach obu systemów. Więcej informacji na temat możliwości aplikacji w poniższym filmie:Zdjęcia albumu zostały wykonane w katowickiej księgarni Bookiestra.

Komentarze