Piotr Schmidt & Wojciech Niedziela: Dark Morning (2017)

Duet na trąbkę i fortepian Piotra Schmidta i Wojciecha Niedzieli to powrót do strefy komfortu 

Wszyscy znamy scenariusz, przeżywamy go cyklicznie, poniedziałek - szkoła, uczelnia lub praca, nawał obowiązków, zobowiązań i wyzwań wzmagających stres. Używając języka korporacyjnego to wychodzenie ze strefy komfortu każdego dnia aż do upragnionego końca tygodnia. Wtedy warto powrócić na właściwe tory, złapać swój rytm. A co lepiej temu sprzyja niż głębokie zanurzenie w muzyce?Wrześniowa propozycja fonograficzna duetu Schmidt - Niedziela jest właśnie taką opcją na powrót do utraconej strefy komfortu. Nagranie Dark Morning to jazz w klasycznym ujęciu, zagrany z elegancją i - jak przystało akademicki background muzyków - z dbałością o każdą nutę. Autorzy płyty od lat są związani z katowicką Akademią Muzyczną, więc to nagranie nie tylko realizuje artystyczne potrzeby, lecz również stanowi dydaktyczne portfolio w bogatej karierze obu muzyków.


Wystarczy posłuchać otwierającego-tytułowego nagrania, by do szpiku kości zachwycić się kompozycjami zamieszczonymi na płycie. Muzyka duetu jest wielowarstwowa, teksturalna, skomponowana i wykonana w duchu romantyczno-marzycielskim. To stwierdzenie jest na swój sposób zaskakujące w kontekście wcześniejszej "elektrycznej" twórczości Piotra Schmidta. Podczas sesji na Dark Morning trębacz dał się poznać jako oszczędny muzyk świetnie odnajdujący się poza szerokim składem w towarzystwie wirtuozyjnej gry Wojciecha Niedzieli. 

Album został wydany w wersji CD przez oficynę pana Schmidta - SJ Records jako 24 pozycja w katalogu.

Nota o autorach (na podstawie materiałów prasowych):

Piotr Schmidt - urodzony w 1985 roku trębacz jazzowy, producent muzyczny, wydawca, lider zespołów, wykładowca na AM w Katowicach oraz na Instytucie Jazzu w PWSZ w Nysie. Ma na swoim koncie dziewięć wydanych, autorskich płyt w tym trzy z zespołem Piotr Schmidt Electric Group (Schmidt Electric). Od sześciu lat notowany jest w pierwszej czwórce jako "najlepszy trębacz jazzowy roku" w ankiecie Jazz Top magazynu Jazz Forum. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, na której w czerwcu 2016 roku uzyskał tytuł doktora w dziedzinie sztuk muzycznych.

Wojciech Niedziela - pianista jazzowy, obecny na polskiej scenie jazzowej od początków lat 80-tych. Laureatem wielu konkursów (Jazz Juniors, Konkurs Improwizacji jazzowej, Konkurs Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Międzynarodowy Festiwal Federacji Jazzowej w Leverkusen). Przez wiele lat pełnił rolę lidera zespołu New Presentation z solistami w osobach Lory Szafran i Piotra Wojtasika. Wziął udział w nagraniu 35 płyt, min z Janem Ptaszynem Wróblewskimi, Piotrem Baronem, Henrykiem Miśkiewiczem, Zbigniewem Namysłowskim. Wieloletni członek Kwartetu i Sextetu Jana Ptaszyna Wróblewskiego, z którym związany jest od połowy lat 90-tych. Nominowany do Nagrody Fryderyka za autorską płytę "To Kiss the Ivories" oraz album Ptaszyna Wróblewskiego "Real jazz". Obecnie prowadzi także bogatą działalność dydaktyczną w Instytutach Jazzu w Akademii Muzycznej.

Komentarze

  1. Byłam na koncercie tych artystów - coś niesamowitego. Jeśli lubisz klimaty jazzu, to ze swojej strony mogę też polecić klub muzyczny w Szczecinie http://freebluesclub.pl/ Grają tam największe gwiazdy, nie tylko z Polski, ale też z zagranicy!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz