Utwór na dziś: O-o-h Child

Ten bardzo znany utwór choć liczy sobie blisko 40 lat, wciąż podtrzymuje przy życiu artystów siłujących się z twórczą bezradnością. To niesamowite, że mimo upływu lat coverowanie pozostaje najlepszym narzędziem promocyjnym... Ale nie o tym, stanowczo nie dzisiaj, przecież dopiero co rozpoczął się kolejny tydzień, zapewne pełen zmagań, wyrzeczeń i wysiłku, dlatego nie warto myśleć o łatwych pieniądzach. Lepiej posłuchać nagrania.Prawda, że inaczej? Te wszystkie wersje O-o-h Child, które Państwo znacie lub zaledwie kojarzycie są nijakie. Odkąd rodzinna grupa The Five Stairsteps nagrała po raz pierwszy tę piosenkę, rzesze artystów zapragnęło mieć w swoich repertuarach właśnie to nagranie napisane przez Stana Vincenta. Nic dziwnego, że chcieli, kto by nie chciał nieść pozytywnego przesłania śpiewając ten soulowy klasyk? Który z muzyków był w stanie poskromić własne ambicje przed dokonaniem nieznacznych reinterpretacji poprawiających rzecz doskonałą? Zbyt przewrotnie napisane, ale tylko z jednego powodu: zazwyczaj kolejne wersje są wtórne, ale nie w przypadku Dee Dee Sharp.

Pani Sharp jest autorką kilku hitów dwóch dekad – 60 i 70. W najlepszym czasie to za nią podążano niż na odwrót. Pomimo pierwszeństwa i narzucania własnego stylu milionom słuchaczy, postanowiła wyrazić swój szacunek „pierwszej rodzinie soulu” jak przyjęło mawiać się o The Five Stairsteps. Jej wersja O-o-h Child, a w zasadzie wersja wytwórni Philadelphia International, w której to cover został popełniony nie jest już tak jednoznaczna. Paradoksalnie słodka piosenka w fabryce słodkiego filadelfijskiego soulu nie powoduje mdłości. Wręcz przeciwnie, smakuje niczym zielona oliwka w ustach żółtodzioba.

W wersji wyprodukowanej i zaaranżowanej przez Bobby’iego Martina słychać smutek. Nie długo, ponieważ w refrenowych momentach, gdzie wokal spotyka się z rozwinięciem tematu muzycznego – słychać nadzieję. Wykonanie Dee Dee Sharp wyraża totalnie to, o co chodzi w tej piosence: po nocy zawsze przychodzi dzień.


Dee Dee Sharp
O-o-h Child z albumu "Let’s Clean Up The Ghetto"
Philadelphia International, 1977 r.

Komentarze