Build An Ark: Sunshine E.P.Build An Ark
Sunshine E.P.
Kindred Spirits, 2008 r.

Czy zastanawialiście się Państwo nad okolicznościami sprzyjającymi odbiór muzyki? Bynajmniej nie chodzi o uniwersalne rozwiązania, właściwym kierunkiem jest indywidualizm, niepowtarzalność typowa dla wybranych twórców muzyki jazzu.

Proszę sobie wyobrazić, że pewnej nocy, gdy zza okna dobiegają odgłosy uderzeń kropli deszczu o parapet, kolektyw Build An Ark rozpoczyna swoją przeszło 14 minutową wersję A Love Supreme (strona B, nagranie na żywo z Bovard Auditorium, Uniwersytet Południowej Kalifornii). I choć już późno, nie ma innego wyboru; trzeba pokręcić gałką odpowiadającą za głośność. Lepiej słychać prawda? Po paru minutach wprowadzenia do głosu dochodzą chórzyści powtarzając niczym mantrę tytuł kompozycji Johna Coltraine’a. Wraz z pierwszym letnim grzmotem zwiastującym burzę, przy mikrofonie staje Dwight Trible, współzałożyciel zespołu. Jego głęboki głos został stworzony do śpiewania duchowego jazzu. Pan Trible jest fantastyczny w tym, co robi. To muzyk starej daty (choć nie tak jak np. Pharoah Sanders) próbujący kolejnym pokoleniom przybliżyć fascynujący świat dźwięków Pana Coltraine’a i wielu innych ważnych jazzowych artystów epoki spiritual jazzu. Proszę wierzyć, że to połączenie aury i muzyki potrafi zakręcić w głowie.

Należą się Państwu wyjaśnienia. Kim jest Build An Ark? - Pokojowym kolektywem kreatywnych muzyków utworzonym z inicjatywy Carlosa Niño i Dwighta Trible po wydarzeniach z 11 września. Oprócz założycieli, grupa liczy około 30 osób, co jak na współczesne warunki, gospodarczy kryzys, itp. jest liczbą imponującą. Pod wspólnym szyldem Build An Ark nagrali dwie płyty, w tym przedstawianą EP’kę. Lada dzień ukaże się najnowsza 12” w dyskografii zespołu pt. Dawn Remixes. Fragmenty pięciu utworów do posłuchania w playerze.
Uzupełnić lub rozpocząć swoją dyskografię Build An Ark możecie Państwo za pośrednictwem sklepu internetowego holenderskiej wytwórni Kindred Spirits. Dla utwierdzenia w słusznym przekonaniu, iż warto zaopatrzyć się w płyty – nagranie z drugiego albumu:
Build An Ark
Love, Sweet Like Sugar Cane z albumu "Dawn"
Kindred Spirits, 2007 r.

Komentarze