Utwór na zawsze: You Are the Sunshine of My Life

Zazwyczaj porównując twórczość wybranych muzyków uwypukla się cechy wspólne, zupełnie zapominając o skrajnościach. Rezygnacja z przeciwieństw na rzecz podobieństw nie współgra z aktywnym podejściem do muzyki, lecz przypomina słuchanie albumów Groovera Washingtona Jr.

Proszę dobrze zrozumieć. Pan Washington napisał wiele wspaniałych, wręcz klasycznych już kompozycji, jednak tworząc w ramach nurtu smooth-jazz, podlegał ścisłym ograniczeniom. Nie będzie przesadą napisać, że pierwszy kontakt z jego nagraniami zlewa się w jedną nieskończoną melodię.

Na szczęście Stevie’go Wondera, autora You Are the Sunshine of My Life z saksofonistą Tyrone’m Washingtonem dzieli więcej niż łączy. Pan Wonder jest ikoną popkultury wykreowaną przez słuchaczy i media (głównie za sprawą hitów: Happy Birthday, I Just Called to Say I Love You czy Part-Time Lover), gdy pan Washington pomimo kontraktu z Blue Note Records pozostał w cieniu muzyków nagrywających dla wytwórni założonej przez Alfreda Liona.

Jest tego więcej. Skrajności. Komercja kontra niezależność, dziesiątki wydanych albumów kontra garstka trudnodostępnych winyli, miliony fanów na świecie kontra tysiące fanów, koktajlowy styl życia kontra medytacyjny styl życia Wreszcie R&B kontra spiritual jazz. Ekscytujące, prawda?

Proszę sobie wyobrazić, że pomimo różnic doszło do muzycznego spotkania, dłoń ponad podziałami wyciągnął Tyrone Washington dokonując własnej interpretacji You Are the Sunshine of My Life. Jeśli znacie Państwo oryginał Stevie'go Wondera, to wiecie, że utwór jest kompletny. W kategorii muzyki pop/R&B nie da się więcej powiedzieć. Z jazzem bywa różnie, dlatego wykonanie pana Washingtona potrafi - uwaga - powalić na kolana.Nagranie pochodzi z płyty Roots, wydanej w 1973 roku i podobnie jak u pana Wondera, otwiera płytę. Cover powstał w zaledwie rok po wydaniu doskonałej Talking Book, co nie powinno dziwić, gdyż w tamtych czasach to całkiem nieźle dezinformujące działanie należało do codziennych praktyk. Prawdę mówiąc, gdyby nie tzw. liner notes zawierające informacje m.in. o autorach i muzykach ciężko byłoby dojść do twórcy oryginalnego wykonania.

Wracając jeszcze na chwilę do Tyrone'a Washingtona i jego dziełka, a w zasadzie dzieła. Proszę spojrzeć na czas trwania nagrania, jest dwa razy dłuższe od oryginału. W dodatku zamianie uległy instrumenty; syntezator zastąpiono pianinem, conga i wokale - saksofonem tenorowym. Oprócz tego dodano perkusję, natomiast niezmieniony pozostał bass.

Nagranie You Are the Sunshine of My Life ciągle brzmi świeżo pomimo 40 lat na karku, to niesamowite jak dobrze się trzyma. Szczególnie w trakcie saksofonowych partii Tyrone’a Washingtona (który tak naprawdę nie przestaje grać) i kluczowych momentów - za przeproszeniem - zarzynania instrumentu. Znakomite, wręcz ociera się o geniusz.

Na koniec, aby utwór pozostał zgodny z zamysłem autora - młody, uśmiechnięty Stevie. Doprawdy radosny to widok.


Stevie Wonder
You Are the Sunshine of My Life z albumu "Talking Book"
Motown, 1972 r.

Tyrone Washington
You Are the Sunshine of My Life z albumu "Roots"
Perception Label, 1973 r.

Komentarze

 1. Jeśli o Tyrona chodzi to warto przypomnieć jego nagranie - Tyron Washington - "submission". Kawałek ten zachwyca mnie energią i harmoniami. Wcześniej słyszałem jego zmiksowaną wersję - prawdopodobnie na składance drum and base z Machiny, ale oryginał jest w sam raz.

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy1/18/2010

  autorem you are the sunshine of my life nie jst Stevie tylko Frank Sinatra

  OdpowiedzUsuń
 3. Informacja z okładki: You Are The Sunshine Of My Life - lyrics and music by Stevie Wonder, 1972 r. Sinatra nagrał cover pod koniec 1973 lub na początku 1974 r. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz