Line - Take 5 at Abbey Road

Świetna wiadomość: niepowtarzalni Portico Quartet wracają z nowym albumem. Drugi krążek Brytyjczyków zatytułowany Isla, ukaże się nakładem wytwórni Petera Gabriela Real World Records już w najbliższy poniedziałek (19.10). Tyle w tym „wejściu”. Więcej po obejrzeniu wideo-zapowiedzi.Należą się Państwu szybkie wyjaśnienia. Powyższe wideo promuje zapowiedziany album Isla. Utwór zagrany przez muzyków Portico Quartet to alternatywna wersja kompozycji Line z nowej płyty. Do nagrania doszło w legendarnych przestrzeniach Abbey Road Studios. Producentem krążka (niestety tylko wersja cd lub mp3) jest John Leckie obecny podczas sesji nagraniowych m.in. Johna Lennona, George’a Harrisona czy Pink Floyd. Koniec wyjaśnień.

Jeśli nie mieliście Państwo okazji przesłuchać debiutanckiego albumu pt. Knee Deep In The North Sea, jest jeszcze wystarczająco dużo czasu aby to zrobić przed premierą Isla. To chyba właściwy kierunek, gdyż pewne rozwiązania powielone na nowej płycie wcale nie muszą zrobić równie dobrego wrażenia jak za pierwszym razem. Dotyczy to przede wszystkim zastosowania elitarnego instrumentu zwanego hangiem. Wytwarzany w śladowych ilościach przypomina w brzmieniu np. gong, lecz według specjalistów jest o wiele bardziej melodyjny od instrumentów podobnej klasy.

W kompozycjach chłopaków z Londynu, hang brzmi całkiem spiritual. Co prawda kwartetowi daleko do grania spiritual jazzu czy „easter sound” Yusefa Lateefa, lecz proszę posłuchać i przyznać (lub nie) rację, że coś jest na rzeczy.
Portico Quartet
Knee Deep In The North Sea z albumu "Knee Deep In The North Sea"
Babel Label 2007 r.

Komentarze