Ćmy: Kim Zonk FunkĆmy
Kim Zonk Funk
2010 r.

<a href="http://cmymusic.bandcamp.com/album/kim-zonk-funk">Mr. Skeleton Pants by Cmy</a>

Zgodnie z przysłowiem „do trzech razy sztuka” - Kim Zonk Funk najlepszą płytą duetu Ćmy

Muzyka nie zna granic. Jazz może być wszystkim, w zależności od interpretacji autorów. I choć istnieje od początku XX wieku, nieustannie ewoluuje. To nic nowego - chciałoby się krzyknąć, przecież żadna myśl nie jest oryginalna, oczywiście za wyjątkiem muzyki, która potrafi być, wiek później.

Muzyka elektroniczna oraz jazz posiadają zarówno wyznawców jak i twórców również w Polsce. Trzeci album polskiego duetu Ćmy wzbogaca nasz współczesny jazz o ciekawą mieszankę turntablismu, hiphopu oraz elektroniki. Zresztą robią to skutecznie od 2002 roku, jednak dopiero w tym roku, albumem Kim Zonk Funk dokonali artystycznego przełomu.

Poprzednie płyty duetu, Foggy Style (2005 r.) oraz Eclipse (2002 r.) brzmiały dobrze. Mając na uwadze czas, w którym powstały - nawet bardzo dobrze. Najnowsza produkcja Miltona Waukee oraz Jorge Saxon’a sprawia, że szkoda na nie czasu, i proszę uwierzyć, to tylko dobrze świadczy o Kim Zonk Funk - zdecydowanie najlepszej z płyt duetu Ćmy. Co odróżnia Kim Zonk Funk od Foggy Style czy Eclipse? Oprócz czasu powstania niewiele. To dość zaskakujące odkrycie bowiem autorzy konsekwentnie tworzą foggy/jazzy i wydawać by się mogło, że już niewiele więcej można dodać. Ćmy jednak udowadniają, że autorski styl to worek bez dna.

Obecność na Kim Zonk Funk zaproszonych muzyków (np. Marcin Wasilewski) oraz wokalistów (np. Kasia Klich) jest wartością samą w sobie. Mniej sampli i więcej ludzi świadczy o chęci interakcji autorów z otoczeniem a więc i czerpania inspiracji z różnych źródeł. Być może wiąże się z tym faktem również ujawnienie swych prawdziwych tożsamości, które do ostatniej płyty były skutecznie ukrywane. Jeśli chcą Państwo poznać kto jest kim w duecie Ćmy to proszę zajrzeć na stronę www.cmy.pl, lecz przede wszystkim przesłuchać Kim Zonk Funk za pośrednictwem serwisu Bandcamp.com, ponieważ ten duet zasługuje na Państwa pełną uwagę.Ćmy
Kim Zonk Funk z albumu "Kim Zonk Funk"
2010 r.

Komentarze