SCQ: Further Back Than The BeginningSpeakers Corner Quartet

Further Back Than The Beginning
Lanquidity Records, 2009 r.


Angkor Vat

Znakomity, podwójny debiut ubiegłego roku: grupy Speakers Corner Quartet jako twórców oraz wytwórni Lanquidity Records w roli niezależnego wydawcy jazzowych nagrań na winylu

Panowie z Speakers Corner Quartet, podobnie jak bardziej znani koledzy z Portico Quartet, uzyskali oryginalne brzmienie odchodząc od archetypicznego układu jazzowego kwartetu. Instrumentalna koegzystencja perkusji, kontrabasu, wiolonczeli oraz fletu dostarcza niecodziennych wrażeń dźwiękowych. Ich debiutancka EP’ka Further Back Than The Beginning pomimo braku saksofonu tenorowego (w muzyce np. Rashada Rolanda Kirka czy Pharaoh Sandersa stanowił podstawę brzmienia) znakomicie odnajduje się w spiritual jazzowej stylistyce.

Choć płyta nie jest hołdem dla awangardowych twórców z lat 70, to zawarty na niej ładunek emocjonalny pozwala myśleć o Further Back Than The Beginning jak o zbliżeniu do tego muzycznego okresu pełnego niepokojących komunikatów. Poniekąd tak jest, gdyż Speakers Corner Quartet z każdą kolejną minutą przybliżają zapowiedziany na przyszły rok (według kalendarza Majów) koniec świata. Ten rodzaj ekspresji, nawet jeśli to efekt stylizacji wzbudza szacunek, nie tylko z racji lęku towarzyszącemu zakończeniu istnienia świata.

Jest za wcześnie by tworzyć spektakularne, jednozdaniowe recenzje w sam raz nadające się na reklamę płyty, jednakże obok takich grup jak Built An Ark, Portico Quartet, czy Sankorfa jest miejsce dla bohaterów dzisiejszej notki. A to proszę Państwa komplement, jeden z tych przyjemniejszych.

Najnowsze nagrania SCQ do posłuchania za pośrednictwem serwisu Myspace.com. Poniżej zapis wideo z jednego z koncertów grupy.


Komentarze