Utwór na zawsze: Intimate Friends

Współczesna muzyka nie potrafi być ciepła. Nie brzmi to zachęcająco ale nie chodzi przecież oto aby się ogrzać, muzyka to nie piec rozpalany emocjami.

Choć tego nie widać, trwa wiosna, a sezon grzewczy dobiega końca. Ciężkie płaszcze typowe dla zimy z powrotem wiszą na wieszakach. W sklepach odzieżowych witryny zdobią modne bluzy oraz lekkie kurtki. Gdzieniegdzie spodnie i hitowe buty. Gdyby muzykę sprzedawano na podobnych zasadach jak ubrania, ciekawe czyje płyty witałyby klientów przed wejściem?

Skoro wiosna to coś lekkiego, powiedzmy Alicia Keys.Jakieś nagranie z ostatniej, pseudo-soulowej płyty pewnie bardziej pasuje aniżeli staroć z duszą sprzed pięciu lat. Gdyby menadżer takiego sklepu ujrzał na wystawie Unbreakable, niechybnie chwyciłby się za głowę i wszczął śledztwo kto i dlaczego naraża na straty jego butik. Na wszelki wypadek szybko trzeba zmienić kompozycję na coś modnego, powiedzmy Erykah Badu? Być może jest modna. Jeśli nie, to przynajmniej kontrowersyjna, a to przecież prawie synonim, więc na jedno wychodzi.Jednak nie wyszło, Fall in Love (Your Funeral) z jej nowej płyty New Amerykah Part Two (Return Of The Ankh) nie przyciągnie klientów, ten rodzaj intymności, zaproponowany przez panią Badu to nie seks w miejscu publicznym, choć klip do singla Window Seat może sugerować coś odmiennego.

Współczesna muzyka nie potrafi być ciepła. Ponoć to przez analogowe brzmienie, a właściwie cyfrowe, dominujące na falach radiowych oraz cyberprzestrzeni. Pani Badu była blisko, najbliżej Alicia. Mistrzem pozostaje Eddie Kendricks. Panie i Panowie oto kawałek, który potrafi podarować trochę słońca w pochmurny dzień.Eddie Kendricks
Intimate Friends z albumu "Slick"
Tamla, 1977 r.

Komentarze

 1. Żałuję, że trafiłem na ten wpis dopiero, gdy tydzień ulew oficjalnie się zakończył :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy6/08/2010

  Polecam też te dwa kawałki, co sprytniejsi zauważą podobieństwo :)
  http://www.youtube.com/watch?v=BebvRcddTsM
  http://www.youtube.com/watch?v=jD2acBQVUMk

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz