Harold Melvin and the Blue Notes: Wake Up EverybodyHarold Melvin and the Blue Notes
Wake Up Everybody (Part 1 & 2)
Philadelphia International, 1976.Czy nie mają Państwo wrażenia, że w obliczu tragicznych wydarzeń, media pod pretekstem stonowanych utworów wypełniających audio-wizualną przestrzeń po prostu pogłębiają ból i smutek?

Niedawna żałoba narodowa to wciąż świeży temat, jednak dzięki swej aktualności najbardziej właściwy przykład na - kolokwialnie pisząc - dołowanie społeczeństwa. Oczywiście nie tylko media nie są winne tej sytuacji, wina leży również w nas - ktoś przecież zaakceptował okolicznościowy repertuar stacji radiowych składający się z trip-hopowych, chiloutowych czy rockowo-balladowych nagrań.

Muzyka soul zupełnie w tej materii zostaje pominięta. Zresztą niesłusznie bowiem, choć repertuar rzeczywiście odmienny, to na czas żałoby wręcz idealny. Proszę wskazać lepszy czas na kompozycję Wake Up Everybody niż momenty, w których refleksja o przemijaniu i byciu dobrym człowiekiem krąży najbliżej świadomości społeczeństwa? Muzyka soul nie przez przypadek tłumaczy się jako duszę.

Teddy Pendergrass głośno śpiewa z typowym dla siebie zaangażowaniem piosenkę dotyczącą codziennych problemów. Idealistyczne przesłanie właśnie teraz powinno trafić do ludzi. Teraz, gdy uzewnętrzniamy wrażliwość skrywaną pod warstwą codziennej obojętności. Nie powinniśmy jednak być dla siebie za surowi, bowiem przeszliśmy długą drogę od starożytnego niewolnictwa, średniowiecznych publicznych tortur, poprzez drugą wojnę światową a na zamachach terrorystycznych kończąc.

Pomimo wpadającej w ucho melodii i uskrzydlającego tekstu autorstwa tercetu John Whitehead, Gene McFadden i Victor Carstarphen, kompozycja Wake Up Everybody nie wzbudza dziś właściwego entuzjazmu. Problemy, o których śpiewa pan Pendergrass wciąż zaprzątają głowę wielu ludzi. To dość przykre, w dodatku temat na osoby post, lecz w zupełnie innej kategorii niż rozpatrywana w dzisiejszym wpisie.

Dziś zastanawiamy się dlaczego w obliczu tragicznych wydarzeń katujemy się depresyjnymi melodiami a nie piosenkami podobnymi do nagrania grupy Harolda Melvina. Proszę pisać, jeśli mają Państwo odpowiedź na to pytanie.

Komentarze