Niewydane albumy Marvina Gaye z czasów What’s Going On

Na początku lat 70. wytwórnia Motown Records wstrzymała realizację czterech muzycznych projektów Marvina Gaye. Okoliczności nie są znane do dziś.

Zanim przejdziemy do niewydanych płyt, krótkie przypomnienie wydarzeń towarzyszących nagraniu najsłynniejszej płyty soul lat siedemdziesiątych.

Nagła śmierć Tammi Terrell, przyjaciółki i byłej partnerki Marvina Gaye oraz wojenne wspomnienia z czasów Wietnamu brata Frankie Gaye przyczyniają się do powstania najważniejszego dzieła muzyki soul: płyty What’s Going On. Berry Gordy Jr, założyciel wytwórni Motown, słysząc nowe, nieromantyczne nagrania gwiazdy wytwórni postanawia wstrzymać prace nad albumem. Artyści Motown nie mogą uczestniczyć w wydarzeniach oraz komentować w piosenkach tematów społeczno-politycznych. Marvin Gaye, który dopiero, co wyszedł z depresji, napotyka kolejną przeszkodę. Pomimo braku zgody na realizację albumu nie przerywa prac i powstają kolejne nagrania o społecznym, ekologicznym i duchowym wydźwięku. Berry Gordy Jr pod wpływem rosnącego zainteresowania projektem Marvina Gaye zmienia zdanie.Pozycje singli z niechcianej przez pana Gordy Jr płyty na liście Billboard R&B:

What’s Going On - US R&B Singles #1
Mercy Mercy Me (The Ecology) - US R&B Singles #1
Inner City Blues (Make Me Wanna Holler) - US R&B Singles #1

Czy można osiągnąć więcej? Oczywiście istnieją kolejne rankingi jak np. Billboard Hot 100, lecz numer jeden to zawsze numer jeden niezależnie od rankingu. Decyzja o wstrzymaniu kolejnych projektów i to w chwili, gdy pan Gaye ponownie szczytuje na listach – przyznają Państwo – jest niespodziewana oraz niezrozumiała nawet z marketingowego punktu widzenia… tym bardziej, że kolejny album pt. You're the Man o numerze katalogowym Tamla 322 w intencji autora miał brzmieć podobnie.

Macierz wydania zdradza zaplanowaną premierę pomiędzy What’s Going On a ścieżką dźwiękową do filmu Trouble Man. Na temat Trouble Man mogą Państwo przeczytać na Soul-jazz od dawna, natomiast o You're the Man dopiero dziś.

You're the Man to fascynujący konceptualny album odwołujący się do wcześniejszych dokonań na płycie What’s Going On. Zaangażowany społecznie, politycznie i ekologicznie album miał promować dwuczęściowy singiel wydany na 7” o tym samym tytule. Pośród znanych tytułów składających się na niewydany album, wyróżnić należy kompozycje The World Is Rated X, (Own) Piece of Clay oraz Where Are We Going spopularyzowaną przez trębacza Donalda Byrda.

W 1973 roku, pan Gaye planował nagrać kolejne trzy albumy. Najwięcej wiadomo o wspólnej płycie z Willie’m Hutchem, znane są cztery kompozycje zdradzające charakter wstrzymanego wydawnictwa, są to: I'm Gonna Give You Respect, You Are That Special One, We Can Make It Baby oraz Try It, You'll Like It. Wpływ pana Hutach na niezatytułowany album wydaje się ogromny, wymienione nagrania są zdecydowanie w stylu autora m.in. Fully Exposed.

O dwóch ostatnich niewydanych albumach wiadomo najmniej. Instrumentalny album z udziałem perkusisty Hamiltona Bohannona to planowany zwrot w stronę psychodelicznego soulu. Opublikowane z tej płyty utwory to Mandota i dwuczęściowy Running From Love. Natomiast o jazzowym projekcie pana Gaye, w zasadzie oprócz informacji o planach wydania nie wiadomo nic więcej.

Spora część niewydanej dyskografii Marvina Gaye trafiła na rzadkie dwunastocalowe single wciąż dostępne za pośrednictwem Ebay.com czy Discogs.com. To jednak zadanie dla kolekcjonerów/diggerów. Ceny bywają różne, warto prześledzić kilka aukcji nim podejmie się ostateczną decyzję. Proszę pamiętać, że nie każde limitowane wydawnictwo zasługuje na swoją cenę. Jeśli nie chcą Państwo trwonić czasu na przeszukiwanie internetowych zasobów, jest inne rozwiązanie. Wystarczy, że wejdą Państwo w posiadanie poniższej kompilacji: Marvin Gaye - Motown Remembers Marvin Gaye. To znakomity zbiór niewydajnych nagrań w wersjach (prawdopodobnie) ostatecznych.

Próbki wymienionych w tekście utworów mogą Państwo posłuchać za pośrednictwem serwisu społecznościowego Youtube.

Komentarze

  1. Anonimowy3/09/2011

    I że ja "Marvin Gaye - Motown Remembers Marvin Gaye" nie znam? Wstydzę się.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz