„Shawn-Neeq” Calvina Keysa ponownie na winylu


W dodatku na 180-gramowym winylu. Za reedycję odpowiada amerykańska wytwórnia Tompkins Square. Album nagrany dla Black Jazz Records w 1971 roku, ponad 40 lat czekał na wznowienie. Muszą Państwo wiedzieć, że katalog Black Jazz zawiera znakomite płyty w stylu soul-jazz, free-jazz, funk. To klasyka gatunku. Wytwórnia pianisty Gene'a Russella z siedzibą w Oakland funkcjonowała zaledwie przez pięć lat - do śmierci założyciela. 

Katalog nie jest duży, liczy zaledwie 22 albumy (przynajmniej na tyle wskazuje oryginalna numeracja), na temat jednego z wydawnictw Black Jazz pisaliśmy w pierwszym PHONO. Winylowe wydanie Infant Eyes Douga Carna z końca lat 90. to rzadki przypadek reedycji nagrań tej wytwórni. Na winylu ukazały się zaledwie trzy płyty - wszystkie autorstwa pana Carna. Pozostałe tytuły trafiły na kompakt. To zasługa obecnego właściciela taśm-matek. James Hardge nabył prawa do BJR w 1986 roku. Od dwóch lat bezskutecznie próbuje sprzedać taśmy niezależnym wytwórniom - co nie jest prostym zadaniem. Za panem Hardge'm ciągną się niezałatwione sprawy: oszukani klienci e-sklepu blackjazz.com. Latem 2011 wytrónia Numero Group specjalizująca się w wydawaniu muzyki zapomnianych labelów, opublikowała na facebooku komunikat zatytułowany: "Why We’re Not Buying Black Jazz". Tej głośniej sprawie towarzyszyło kilka prasowych artykułów oraz niepotrzebnych słownych przepychanek ze strony zainteresowanych. Podważenie wartości katalogu Black Jazz przez właściciela Numero Group doprowadziło do obniżenia ceny. Teraz komplet dwudziestu masterów kosztuje 185 tysięcy dolarów (pierwotnie James Hardge żądał 285,000 dolarów). Możliwy jest również zakup na sztuki - w tym przypadku jedna taśma kosztuje (po obniżce) 8,500 dol.


Znając negatywny stosunek pana Harge do użyczania licencji, właściciele Thompkins Square zapewne dokonali zakupu Shawn-Neeq. Chwała im za to, po cichu liczymy na kolejne wydawnictwa z logo Black Jazz Records. Przy okazji premiery reedycji, nowy wydawca zorganizował koncert pana Keysa, który 6 lutego będzie obchodził 70 urodziny.

Cena reedycji to około 25 dolarów, czyli po europejsku 25 euro, ceny za oryginał z ebay'owych aukcji  rozpoczynają się od 350 zł.  

 


Komentarze