Katowice Jazzart Festival - dzień II (29.04.2012)


Dzień drugi festiwalu rozpocznie koncert projektu Hadrony autorstwa Piotra Damasiewicza oraz Orkiestry Kameralnej AUKSO pod przewodnictwem Marka Mosia. Tytułowe HADRONY, to wynik fascynacji Damasiewicza fizyką kwantową oraz próba przedstawienia analogii w zachowaniu hadronów, a zachowaniem muzyków tworzących warstwę dźwiękową jego utworu. AUKSO powstałe w lutym 1998 roku to jeden z najciekawszych europejskich zespołów kameralnych. Grupa absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach wspólnie z Markiem Mosiem, wybitnym skrzypkiem, dyrygentem i kameralistą, powołała do życia orkiestrę, która miała być dla nich czymś więcej, niż miejscem pracy – raczej obszarem artystycznych poszukiwań i twórczego rozwoju, wspólnego kreowania sztuki najwyższej wartości.

Miejsce: Kościół Ewangelicko-Augsburski, godz. 18.00.
A-KINETON to najnowsza płyta kolektywu Kamila Patera, Rafała Gorzyckiego, Pawła Urowskiego i Irka Wojtczaka, artystów związanych z takimi zespołami jak Sing Sing Penelope,Contemporary Noise Sextet, Ecstasy Project czy Freeyo. Muzycy w podobnym składzie nagrali w 2009 roku płytę „DzikiJazz” z udziałem Aleksandra Kamińskiego na saksofonie, która otrzymała nominację do nagrody „Fryderyki 2010” w kategorii Jazz – Fonograficzny Debiut Roku. Na koncercie w Katowicach zespół wystąpi w składzie: Kamil Pater – gitara, Irek Wojtczak - saksofony, klarnet basowy, flet, głos, Rafał Gorzycki – perkusja, Paweł Urowski – kontrabas.

Miejsce: Klub Katofonia, godz. 19.00.
Lars Danielsson to jeden z najwybitniejszych kontrabasistów i wiolonczelistów jazzowych, podziwiany nie tylko w swoim rodzinnym kraju, Szwecji, ale i w całej Europie. W Polsce znany jest przede wszystkim z projektu z Leszkiem Możdżerem i Zoharem Fresco. Efektem współpracy tego polsko-szewdzko-izraelskiego tria były dwie podwójnie platynowe płyty „The Time” and „Between us and the Light”, a także płyty „Pasodoble” i „Tarantela”. Największą sławę przyniósł mu kwartet założony we współpracy z byłym saksofonistą Milesa Davisa – Davidem Liebmanem oraz z Bobo Stensonem i Jonem Christensenem.

Miejsce: Kościół Ewangelicko-Augsburski, godz. 20.00.
STRYJO to niekonwencjonalne polskie trio, które stawia sobie za cel grać muzykę dającą radość zarówno słuchaczom, jak i samym grającym. STRYJO to również projekt przewrotny i zaskakujący, gdzie konwencja traktowana jest z przymrużeniem oka, ale jednocześnie z należytym jej szacunkiem. Trio Kołodziejczyk/Szczyciki/Bryndal to zabawa dźwiękiem, niestandardowe inspiracje oraz muzyczny intelektualizm, który unika patosu, ale za to posługuje się ironią i humorem.

Miejsce: Jazz Club Hipnoza, godz. 21.00.

Jazzowe improwizacje, elektroniczne pastelowe krajobrazy, melodeklamacje, śpiewy mnichów tybetańskich, klasycyzujący fortepian i afrykańskie rytmy, a wszystko inspirowane rodzimymi kujawiakami i oberkami. PRL Irka Wojtczaka to projekt, który stanowi ukłon w stronę tradycji i muzyki polskiej. Celem nadrzędnym jest jednak wyrazistość i czytelność, dlatego też różnorodność nie godzi w spójność, a wielość okazuje się dążeniem do jedności. To dźwiękowy wszechświat przetkany muzycznymi wpływami z całego świata, zebranymi, by wskrzesić często zapominaną polską muzykę ludową. Irek Wojtczak, improwizator, kompozytor, aranżer, do projektu PRL zaprosił Tomka Ziętka, Piotra Manię i Adama Żuchowskiego i Kubę Staruszkiewicza. 

Miejsce: Klub Scena Gugalander, godz. 22.00.

Komentarze