II edycja Katowice Jazzart Festival - dzień I (26.04.2013)


Festiwal zainauguruje szwedzka formacja New Tide Orquestra łącząca tango nuevo, muzykę baroku i wolną improwizację z wyraźnymi wpływami minimalizmu i muzyki współczesnej. W roku 2005, za album „Biestiario” zespół był nominowany do szwedzkiej nagrody Grammy. Grupa uzyskała zaszczytny tytuł „Grupy Roku 2010” w kategorii szwedzki folk i world music. Zespół był również wielokrotnie nagrywany dla potrzeb szwedzkiej telewizji.

(Livet Nord – skrzypce, Josef Kallerdahl – kontrabas, Johanna Dahl – wiolonczela, Peter Gran – gitara elektryczna, Thomas Gustavsson – fortepian, Per Störby – bandoneon)

Miejsce: Kinoteatr Rialto, godz.18.30


Jazzowy „dream team” – znany od lat 80. XX wieku Tie Break i Michał Urbaniak, od niemal czterech dekad jeden z najwybitniejszych skrzypków w historii jazzu. Tie Break powstał w 1977 roku. Szerszej publiczności zespół dał się poznać w roku 1980, wygrywając na prestiżowym festiwalu „Jazz Juniors’80” w Krakowie i na „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu. Tie Break został okrzyknięty objawieniem tzw. generacji „young power”, a jego muzyka była określana jako „punk jazz”. Z kolei Michał Urbaniak to klasyk jazz fusion, wybitny kompozytor śmiało, lecz umiejętnie korzystający z nowatorskich technologii w muzyce, niezwykle oryginalny i bezbłędnie rozpoznawany przez fanów po stylu swoich muzycznych wypowiedzi.  

Miejsce: Kinoteatr Rialto, godz. 21.00


Liderem grupy jest utalentowany saksofonista Jon Irabagon nagrodzony w 2008 roku prestiżową nagrodą imienia Theloniusa Monka. Siła jego talentu doceniana jest zarówno przez muzyków jazzowych tej klasy co Herbie Hancock, Dave Douglas czy Wynton Marsalis, jak i artystów od jazzu bardzo odległych, jak choćby Billy Joel, Lou Reed czy John Taylor. Na osobną uwagę w zespole zasługuje legenda amerykańskiego jazzu Barry Altschul. Jego kariera rozpoczęła się w latach 60. XX u boku Chicka Corei, a wśród nazwisk, z którymi grywał, pojawiają się takie gwiazdy jak Anthony Braxton czy Lee Konitz. Trio Irabagona to pierwszy od ponad dwóch dekad skład, w którym Altschul występuje na żywo. Mimo ukończonych 70 lat prezentuje znakomitą formę i wciąż należy do grona najbardziej elektryzujących i twórczych perkusistów na świecie.

(Jon Irabagon - saksofon, Barry Altschul - perkusja, Mark Helias – kontrabas)


Miejsce: Jazzclub Hipnoza, godz. 22.30

Komentarze