II edycja Katowice Jazzart Festival - dzień piąty (30.04.2013)


Właściwie Emmanuel Katché jest wybitnym francuskim muzykiem specjalizującym się w grze na instrumentach perkusyjnych, a także kompozytorem, wokalistą, autorem tekstów i producentem muzycznym. Uznanie zyskał w połowie lat 80. XX wieku współpracując z Peterem Gabrielem i Stingiem. Występował również z wieloma najbardziej znamienitymi artystami, przedstawicielami właściwie wszystkich muzycznych stylów, jak choćby Al Di Meola, Dire Straits, Jan Garbarek, Manu Chao, Loreena McKennitt, Youssou N’Dour, Joe Satriani, Tori Amos czy Tracy Chapman. Artysta był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Najbardziej prestiżowe to tytuł „Perkusisty Roku 2004” przyznany przez branżowe czasopismo „New Drummer” oraz odznaczenia przyznane przez francuskiego Ministra Kultury. Mimo klasycznego wykształcenia (ukończył Conservatoire National Superieur de Musique w Paryżu) jest artystą niezwykle elastycznym i świetnie odnajdującym się w każdej stylistyce. Z niezwykłą łatwością czerpie inspiracje z różnorodnych gatunków i stylów, łącząc je w oryginalną całość.

(Manu Katché - perkusja, Jim Watson - fortepian i ograny Hammonda, Tore Brunborg - saksofon, Luca Aquino - trąbka)

Miejsce: Kinoteatr Rialto, godz. 18.30


Dwie perkusje, saksofon i tuba. W całej historii jazzu chyba trudno znaleźć bardziej oryginalny zestaw instrumentów. Brytyjski kwartet Sons of Kemet prowadzony przez saksofonistę Shabaka Hutchingsa to, obok LedBib, jedna z tych grup, która z powrotem wyprowadziła brytyjski jazz do najmodniejszych klubów jazzowych i na największe festiwale. Obok Hutchingsa gwiazdą zespołu jest grający na tubie Oren Marshall. To prawdziwy wirtuoz tego instrumentu, nadający grupie niepowtarzalne brzmienie. Jego klasę doceniły między innymi takie gwiazdy jak choćby zespół Radiohead, który zaprosił go do wspólnego projektu. Skład dopełniają dwaj perkusiści – Tom Skinner i Seb Rochford. Nietypowe instrumentarium pozwala muzykom na wyrwanie się z jazzowych ograniczeń. Dzięki temu ich muzyka to taneczna mieszanka rytmów afrykańskich i karaibskich przeplatających się z nowoorleańskimi standardami oraz brzmieniami kojarzonymi raczej z muzyką reggae. Muzycy imponują niespożytą energią, którą zarażają publiczność.

Występ na Katowice JazzArt Festival będzie ich pierwszym koncertem w Polsce.

(Shabaka Hutchings – saksofon, Oren Marshall – tuba, Tom Skinner, Seb Rochford – perkusja)

Miejsce: Jazzclub Hipnoza, godz. 20.30


Jakub Kościuszko studiował w Akademii Muzycznej we Wrocławiu i Królewskim Konserwatorium w Hadze. Obie uczelnie ukończył w 2009 roku. Był stypendystą Accademii Chigiana w Sienie. Rozwijał swój talent i doskonalił warsztat na kursach mistrzowskich pod okiem największych mistrzów gitary. Jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych. Koncertował w kraju i za granicą. W Katowicach artysta zaprezentuje część materiału z „Here Comes The Silent Dusk. Music of Marek Pasieczny” i „ Guitar Recital”. Będą zatem utwory Marka Pasiecznego, Rolanda Dyens’a, Keith Jarrett’a (The Koln Concert Part IIc), Patha Metheny’ego, Paolo Bellinatiego i A.C. Jobima. Ponownie muzyka klasyczna w czasie jednego recitalu spotka się jazzem. Zabrzmią jakby nie dzieliły ich pokolenia tworzących je muzyków.

Miejsce: Klub Katofonia, godz. 21.00


Pod nazwą Das Quartet kryje się międzynarodowy projekt łączący muzyków z Niemiec, Polski, Danii i Szwecji. Gwiazdą grupy jest światowej sławy niemiecki klarnecista basowy Rudi Mahall. Jest znany z oryginalnego talentu 
i unikalnego sposobu grania nowoczesnego jazzu na klarnecie basowym. W ciągu trzech dekad występował 
u boku m. in. Lee Konitz’a czy Kenny Wheeler’a. Koncertował wraz z najlepszymi formacjami jazzowymi dosłownie na całym świecie. Zespół założył gitarzysta i kompozytor Marek Kądziela. Jest absolwentem The Carl Nielsen Academy of Music Odense w Danii i zwycięzcą wielu konkursów dla gitarzystów jazzowych. Poza Das Quartet jest założycielem wielu innych formacji: Off Quartet, Hunger Pangs czy International Jazz Quintet. Gra w nich z najlepszymi polskimi i zagranicznymi muzykami jazzowymi młodego pokolenia. Składu Das Quartet dopełniają Kasper Tom Christiansen na perkusji i Frans Petter Eldh na kontrabasie. 
Ci ostatni muzycy, mimo stosunkowo młodego wieku, zdążyli już zaznaczyć swoją obecność na muzycznych estradach świata. Razem tworzą skład, który choć przekracza granice muzycznych stylistyk ani na chwilę nie odrywa się od mocno jazzowych korzeni.


Miejsce: Klub Rajzefiber, godz. 22.00

Komentarze