The Friends Of Distinction: Friends & People (1971)The Friends Of Distinction
Friends & People
RCA Corporation, 1971 r.
LSP-4492

Początek lat siedemdziesiątych w muzyce soul przyniósł wiele wspaniałych debiutów, po latach uznanych za kamienie milowe w twórczości niejednego artysty. W tym samym czasie muzycy o ugruntowanej pozycji na scenie, wypracowanej pod koniec lat 60. ponownie nabrali wiatr w żagle. To zderzenie młodości i doświadczenia zaowocowało wybitnymi nagraniami soul, dziś stanowiącymi kronikę tamtych lat. Narratorem tej opowieści z pewnością były Marvin Gaye, który za sprawą What's Going On zmienił oblicze muzyki, a jego dzieło życia otworzyło nowy rozdział świadomego soulu. 

Zespół The Firends of Distinction założony przez Harry'ego Elstona i Floyda Butlera wpisuje się w ten nurt muzyki soul całkiem nieźle, szczególnie albumem Friends & People wydanym w 1971 roku przez RCA Records. 

Gdyby spróbować wskazać artystów nagrywających w podobnym stylu jak The Firends of Distinction, ze względu na sposób rozpisania partii wokalnych na myśl przychodzą dwa zespoły działające w tym samym okresie. Są to chicagowski kolektyw the Rotary Connection oraz kalifornijski the 5th Dimension. Ponadto inspiracje soulem filadelfijskim są równie czytelne jak powyższe. 

Orkiestrowy soul znany z nagrań Terry'ego Calliera dla Cadet Records (ponownie Chicago), czy niektóre kompozycje (np. "What the World Needs Now Is Love", "The Look Of Love") Burta Bacharacha najlepiej oddają muzykę grupy. Prezentowany album jest utrzymany w jednym, spójnym, balladowym stylu, bez modnych czy przesadnych disco-soulowych czy funkowych wtrąceń.

 

Komentarze