5 Katowice JazzArt Festival 2016 (25.04 - 30.04)

9. zespołów i artystów w ciągu 6. festiwalowych dni, a do tego wydarzenia towarzyszące. Dzięki JazzArtowi, Katowice ponownie będą tętnić jazzem dzień i noc. 


Nasz ulubiony festiwal odbędzie się na terenie Katowic po raz piąty. To również piąty rok odkąd PHONO / Soul-jazz oficjalnie wspierają działania promocyjne JazzArtu. Piąta edycja to też okazja do wspomnień. Doskonale pamiętamy debiut festiwalu. Wówczas koncertowe miejsca były porozrzucane po całym mieście, tym samym zmuszając uczestników festiwalu do chodzenia po Katowicach - i co za tym idzie - odkrywania nowych lokalizacji. Pomimo upływu lat, ta idea pozostała niezmienna. Tym razem wydarzenia festiwalu odbywać się będą w przestrzeniach: Katowice Miasto Ogrodów Instytucji Kultury im. K. Bochenek, NOSPR, Jazzclub Hipnoza, Drzwi Zwane Koniem oraz Sali Teatralno-Filmowej Pałacu Młodzieży. 

Podobnie jak w latach ubiegłych, nazwa festiwalu to stan umysłu, gdyż jazz jest traktowany jako wyście w stronę multikulturowej improwizacji aniżeli ma stanowić solidny fundament, na którym wspiera się cały festiwal. Potwierdza to (jak zwykle interesujący) program 5. edycji Katowice JazzArt Festival.


Pierwszego dnia naszą uwagę skierujemy na występ free jazzowego tria The Thing, które zainauguruje festiwal w Jazzclubie Hipnoza. Po cichu liczymy, że to będzie przeżycie godne ubiegłorocznego koncertu projektu Blumenkranz's Abraxas plays Masada Book Two. Dzień później niezawodni muzycy z RGG Trio wprowadzą odrobinę harmonii w sali kameralnej NOSPRu, by późnym wieczorem udać się na solowy występ Raphaela Rogińskiego, znanego z chociażby świetnej płyty z muzyką Johna Coltrane'a i wierszami Langstona Hughsa.27 maja, znakomitą akustykę wyremontowanej Sali koncertowej Pałacu Młodzieży przetestuje zjawiskowa Yasmin Levy. Tego samego dnia o tej samej godzinie miłośnicy Milesa będą mogli uczestniczyć w pokazie Miles Electric: A Different Kind of Blue odbywającym się w małej sali kina Światowid. 


W czwartek 28.04 w Sali Koncertowej Katowice Miasto Ogrodów wystąpi Brussels Jazz Orchestra nagrodzona m.in. statuetką Oskara za muzykę do filmu The Artist.


My jednak czekamy na powrót Jacka DeJohnette, który wystąpi solo w programie fortepianowym (ponownie sala kameralna NOSPR) oraz wieczorną sesję braci Oleś na perkusję i kontrabas w Drzwach Zwanych Koniem. Wielki finał nastąpi w sobotę 30.04 podczas obchodów International Jazz Day. Wtedy to na sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia wystąpi Motion Trio wraz z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO pod batutą Marka Mosia. Bilety na to wydarzenie dostępne wyłącznie w kasie NOSPRu.


Wieczorem, świętowanie dnia jazzu przeniesie się do Jazzclubu Hipnoza, gdzie wystąpi duńska noize-jazzowa grupa Selventer.

Komentarze