Katowice @ Wrocław, czyli jazz podczas Koalicji Miast

Rok 2016 dla miasta Katowice i mieszkańców miał być szczególny. Podjęte sześć lat wcześniej działania kulturalne związane z kandydaturą miasta w projekcie Europejska Stolica Kultury miały spowodować, że Katowice kojarzone (w najlepszym razie) z Halą Widowiskowo-Sportową Spodek, zamieni się w miasto kwitnące kulturą. Pomimo ogromnego entuzjazmu, zaangażowania i wiary w zwycięstwo, stało się inaczej. Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 otrzymał Wrocław. Katowice tytułu nie otrzymały, lecz zmiany jakie zaszły w podejściu do kultury oraz lokalnej integracji otworzyły kolejne drzwi. Pod koniec ubiegłego roku stolica Górnego Śląska uzyskała tytuł Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki. Od 15 sierpnia Wrocław przeżywa muzyczną inwazję z Katowic. Miasto Kreatywne UNESCO w dziedzinie muzyki zamknie prezentację Koalicji Miast Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Finał, w jazzowym stylu przewidziano na 21 sierpnia. Wtedy we wrocławskim Arsenale Miejskim (ul. Cieszyńska 9) odbędą się dwa wyjątkowe koncerty.

Pierwszy z nich Silesia plays Savory zaplanowano na godzinę 19.30. Jak podają organizatorzy - Absolutna europejska premiera. Ożywienie zapomnianych nagrań gigantów jazzu lat 30. I 40. XX wieku. Wszystkie zostały zarejestrowane na winylowych płytach przez Williama Savory’ego, który nagrywał najczęściej koncerty transmitowane na żywo w amerykańskim radiu. Przez dziesięciolecia „kolekcja Savory’ego” była Świętym Graalem jazzu – wszyscy wierzyli, że gdzieś jest, ale nikt nie wiedział gdzie. W 2010 roku ponad 1000 winyli pozyskał National Jazz Museum w nowojorskim Harlemie i zaczął eksplorować ten muzyczny skarb. Loren Schoenberg, dyrektor muzeum i saksofonista zarazem, postanowił zrobić coś więcej. Wraz z zapraszanymi muzykami wykonuje najwspanialsze utwory z kolekcji. Do tej pory można je było usłyszeć tylko w trzech miejscach w Stanach Zjednoczonych, w tym w Smithsonian Institution w Waszyngtonie. Teraz projekt zostanie wykonany po raz pierwszy w Europie. Schoenberg zaprosił do niego katowickie RGG Trio, które wystąpi na jednej scenie wraz z puzonistą Samuelem Blaserem

foto. KMO


O godzinie 21.00 w tym samym miejscu rozpocznie się drugie planowane wydarzenie. CallTrane to uzupełnienie koncertu Silesia plays Savory. W tym przypadku – spotkanie sztuk: muzyki, poezji i grafiki. Wszystko w hołdzie gigantowi jazzu Johnowi Coltrane’owi. Jego uduchowiona muzyka była źródłem inspiracji dla saksofonisty związanego z Katowicami - Macieja Obary. Wraz ze swoją międzynarodową grupą Obara International Quartet skomponował utwory w hołdzie Coltrane’owi. Żeby wejść głębiej w idee przyświecające Coltrane’owi i w ducha czasów, w których tworzył, katowicki aktor Dariusz Chojnacki uzupełnia koncert wierszami poety Amiri Baraki. Całość wizualnie spina "żywopisanie" Mariana Oslislo, grafika, projektanta i plakacisty, wieloletniego rektora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Kreślone przez niego na żywo cytaty z Coltrane'a trafiają natychmiast na wielki ekran, stając się rodzajem słowno-graficznych wizualizacji. 

Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

foto. KMO

Komentarze